W środę Sąd Okręgowy w Poznaniu podjął decyzję o uchyleniu wyroku uniewinniającego Marka M. w sprawie związanej z kontrowersyjnym występem podczas wyborów Mr Gay Poland w sierpniu 2019 roku. Marek M., występujący jako drag queen Mariolkaa Rebell, symulował na scenie podcięcie gardła abp. Jędraszewskiemu.
Sąd uznał, że czyn oskarżonego nie wyczerpał znamion przestępstwa pierwotnie zarzucanego – nawoływania do zabójstwa duchownego. Jednakże, sąd zwrócił uwagę na możliwość zmiany kwalifikacji prawnej czynu, sugerując, że może być to przypadłość znieważenia zgodnie z art. 216 par. 1 kk.
Decyzja sądu oznacza przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd niższej instancji, co otwiera drogę do ewentualnego uznania oskarżonego za winnego znieważenia. Prokuratura, chociaż pierwotnie domagała się uchylenia wyroku, teraz obejmuje ściganie tego czynu z urzędu.
Sędzia Sławomir Olejnik o decyzji
Sędzia Sławomir Olejnik, motywując decyzję sądu, stwierdził, że „Sąd Rejonowy dokonał analizy prawnej zachowania oskarżonego ale zupełnie pod innym kątem, inne są znamiona przestępstwa„. Dodając, że ponowne rozpoznanie sprawy „wcale nie wyklucza wydania przez sąd rejonowy, po ponownej analizie tej sprawy, wyroku ponownie ujawniającego„.
Sprawa ta podkreśla delikatność równowagi między wolnością artystyczną a poszanowaniem dla uczuć religijnych. Niezależnie od decyzji sądu, debata na temat granic swobody wyrazu i sztuki oraz ochrony uczuć religijnych nadal będzie trwała.
Wolność słowa wg. lewicy
Tolerancja i wolność słowa – dwie zasady, które często zdają się być poddawane subiektywnej interpretacji. W przypadku kontrowersyjnego występu Marka M. pojawia się pytanie o równość w traktowaniu różnych grup społecznych.
Z jednej strony, gdy lewica wyraża krytyczne opinie na temat np. katolików, uznawane jest to za wyraz wolności słowa. Jednakże, gdy ktoś zaczyna krytykować mniejszości seksualne, natychmiast pojawia się zarzut mowy nienawiści. To paradoksalne zjawisko, które prowokuje do refleksji nad obiektywnością ocen i równością szacunku dla różnorodności poglądów.
Źródło: i.pl