UE popiera ustawę zawierającą klauzulę wyłączania kryptowalut

Ustawa ta może sprawić, że większość już istniejących inteligentnych kontraktów stanie się nielegalna.

Pomimo silnego sprzeciwu ze strony branży kryptowalut, Parlament Europejski głosował za przyjęciem ustawy o danych – kontrowersyjnego ustawodawstwa zawierającego zapis nakładający obowiązek wprowadzenia “wyłączników awaryjnych” do inteligentnych kontraktów.

Ustawa o danych wymaga, aby inteligentne kontrakty mogły być przerwane, wprowadzając jednocześnie mechanizmy kontroli umożliwiające resetowanie lub zatrzymywanie umowy.
Ustawa może zakwestionować legalność wielu istniejących inteligentnych kontraktów. Krytycy obawiają się zbyt ogólnej definicji klauzuli umowy.

Kontrowersyjna ustawa przyjęta

W komunikacie prasowym z 9 listopada parlament stwierdził, że ustawa została przyjęta 481 głosami do 31 przeciw. Aby weszła w życie, będzie teraz potrzebowała zgody Rady Europejskiej, czyli głów każdego z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Przyjęta ustawa o danych określa wymóg, aby inteligentne kontrakty „mogły zostać przerwane i rozwiązane”, wraz z mechanizmami kontrolnymi umożliwiającymi resetowanie lub zatrzymywanie umowy.

Zasadniczo ustawa o danych ma na celu zapewnienie użytkownikom dostępu do danych generowanych przez inteligentne urządzenia, co stanowi odpowiedź na twierdzenie Komisji Europejskiej, że 80% takich zgromadzonych danych pozostaje niewykorzystanych.

Ponadto ustawa wprowadza pozorną równoważność między inteligentnymi kontraktami a umowami prawnymi, oraz wymagałby, aby inteligentne kontrakty przetwarzały dane zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.

Pomimo obszernych przepisów, które mogłaby ostatecznie wprowadzić ustawa o danych, nie jest jasne, w jaki sposób agencje rządowe UE mogłyby egzekwować te zasady. Niezależnie od tego zbyt rygorystyczne przepisy mogą zachęcić europejskie firmy działające w oparciu o technologię blockchain do przenoszenia działalności.

Zamach na ideę wolnościową świata krypto

Ustawa ta może sprawić, że większość już istniejących inteligentnych kontraktów stanie się nielegalna. Krytycy ustawy podkreślili obawy dotyczące klauzuli inteligentnej umowy, twierdząc, że definicja jest zbyt szeroka i nie zawiera jasnych szczegółów na temat tego, kiedy powinny nastąpić przerwy lub rozwiązania umowy. Organizacje powiązane z blockchainami, takie jak Stellar, Polygon, NEAR czy Cardano wyraziły swoje obawy z tym związane w liście otwartym.

Wydaje się to prawie jak back-endowy sposób na uregulowanie tych kwestii lub uniemożliwienie pełnej decentralizacji inteligentnych systemów opartych na kontraktach” powiedział Rebecca Rettig, dyrektor ds. polityki w Polygon Labs dodając że „Jeśli nałożysz ograniczenia na możliwość rozwiązania wszystkich inteligentnych kontraktów, zasadniczo będziesz potrzebować pewnego punktu centralizacji i wyeliminujesz niewymagający pozwolenia, autonomiczny i automatyczny charakter inteligentnych kontraktów
W czerwcowym liście otwartym wysłanym przez unijne organy wspierające blockchain i podpisanym przez dziesiątki firm kryptograficznych stwierdzono również, że ustawa o danych może sprawić, że inteligentne kontrakty wykorzystujące dane z publicznych łańcuchów bloków, takich jak Ethereum, zostaną uznane za naruszające prawo.

Komisja Europejska podobno stwierdziła jednak, że ustawa o danych nie dotyczy blockchaina i że obawy, że ustawa sprawi, że inteligentne kontrakty staną się nielegalne, są bezpodstawne.

Wspieraj "W Oparach Absurdu"!

Jeśli cenisz niezależność, głębię i odwagę w dziennikarstwie, rozważ postawienie nam kawy na BuyCoffee.to. Każde wsparcie pomaga nam kontynuować naszą misję odkrywania i dzielenia się z Wami prawdziwymi historiami. Dołącz do naszej społeczności pasjonatów i bądź częścią zmiany! ☕