W Oparach Absurdu

Średnia krajowa w Polsce: Rzeczywistość a statystyki

Średnia krajowa w Polsce wzrosła w czerwcu 2024 roku, przekraczając próg z poprzedniego roku. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje, że przeciętny Polak zarabia ponad 8 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Jednakże, tak wysoki poziom wynagrodzeń dotyczy jedynie części społeczeństwa, nie obejmując wszystkich grup zawodowych.

Wzrost wynagrodzeń w Polsce

Zgodnie z danymi GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło rok do roku o kilkanaście procent, osiągając poziom 8144,83 zł brutto. W ujęciu netto, średnie wynagrodzenie wynosi około 5882,63 zł. Wzrost ten jest szybszy niż tempo inflacji, co oznacza, że realne zarobki Polaków wzrosły.

Czynniki wpływające na wzrost wynagrodzeń

Specjaliści z GUS wskazują, że na wzrost średnich zarobków wpłynęły dodatkowe wypłaty, takie jak premie, nagrody oraz nadgodziny. Tego rodzaju dodatkowe świadczenia miały istotny wpływ na wysokość wynagrodzeń, podnosząc je ponad standardowe pensje.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

Mimo wzrostu wynagrodzeń, poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw pozostał na podobnym poziomie co w maju 2024 roku, wynosząc 6484,5 tysiąca etatów. W porównaniu do czerwca 2023 roku, zatrudnienie spadło o 0,4 procenta. Oznacza to, że mimo wyższych zarobków, liczba miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw nie rośnie, a wręcz maleje.

Rada Polityki Pieniężnej a stopy procentowe

Pomimo rosnących wynagrodzeń, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła wysokości stóp procentowych, utrzymując je na dotychczasowym poziomie. Analitycy z Pekao przewidują, że RPP będzie kontynuować swoje jastrzębie nastawienie, co oznacza brak cięć stóp procentowych w najbliższym czasie.

Rzeczywistość a statystyki GUS

Podawane przez GUS dane dotyczą tylko średnich i dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej dziesięciu pracowników. Nie uwzględniają one małych firm ani osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, tzw. „śmieciówkach”. Gdyby GUS brał pod uwagę całą populację pracowników, wyniki byłyby znacznie niższe. Szacunki INNPoland.pl wskazują, że rzeczywiste średnie wynagrodzenie w Polsce może być nawet o 2300 złotych netto niższe niż to podawane przez GUS.

Podsumowanie

Wzrost średnich wynagrodzeń w Polsce jest niewątpliwie pozytywnym sygnałem, jednak dane te nie oddają pełnego obrazu sytuacji na rynku pracy. Realne zarobki wielu Polaków są znacznie niższe, co wskazuje na potrzebę bardziej szczegółowych i wszechstronnych badań. Polityka utrzymywania stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez RPP wskazuje, że pomimo wzrostu wynagrodzeń, stabilność finansowa kraju pozostaje priorytetem.

Źródło: innpoland.pl

Wspieraj "W Oparach Absurdu"!

Jeśli cenisz niezależność, głębię i odwagę w dziennikarstwie, rozważ postawienie nam kawy na BuyCoffee.to. Każde wsparcie pomaga nam kontynuować naszą misję odkrywania i dzielenia się z Wami prawdziwymi historiami. Dołącz do naszej społeczności pasjonatów i bądź częścią zmiany! ☕