Słowenia zwraca grzywny nałożone w związku z ograniczeniami COVID-19

Słowenia dołącza do rosnącej listy krajów, które uznają, że ograniczenia COVID-19 naruszyły podstawowe prawa obywatelskie. W ramach nowego prawa rząd zwróci grzywny nałożone na osoby, które zostały ukarane za naruszenie przepisów dotyczących COVID-19.

Decyzja ta jest kolejnym ciosem dla poprzedniego rządu, który wprowadził surowe ograniczenia dotyczące swobód obywatelskich w celu zwalczania pandemii. Ograniczenia te obejmowały zakaz podróżowania poza lokalne obszary, godzinę policyjną oraz obowiązek posiadania certyfikatu COVID-19 do wykonywania wielu czynności.

Słoweński Trybunał Konstytucyjny uznał te środki za niezgodne z konstytucją, ale dopiero teraz władze zdecydowały się zrekompensować osoby, które zostały ukarane za ich złamanie.

Słowenia zwraca grzywny nałożone w związku z ograniczeniami COVID-19

Decyzja podoba się obywatelom

Decyzja ta została pochwalona przez wielu, w tym przez ekologa Roka Rozmana, który otrzymał wiele grzywien za udział w protestach przeciwko ograniczeniom COVID-19. „Dekrety, które wykorzystali do nałożenia grzywien, nie miały podstawy prawnej” – powiedział Rozman. „Rząd o tym wiedział – i jeśli teraz oznacza to, że muszą zwrócić pieniądze, tak właśnie powinno być. Jeśli mieszkasz w kraju rządów prawa, to powinno to dotyczyć wszystkich„.

Minister sprawiedliwości Dominika Švarc Pipan powiedziała, że zwrot grzywien pomoże przywrócić zaufanie Słoweńców do rządów prawa, „które zostało znacząco podważone przez stosowanie nadmiernej i niezgodnej z konstytucją represji podczas pandemii„.

Plucie w twarz służbie zdrowia?

Jednak decyzja o zwrocie grzywien nie spotkała się z powszechnym uznaniem. Jeden z posłów z partii SDS byłego premiera Janeza Janši powiedział, że zwrot grzywien „pluje w twarz wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy niestrudzenie walczyli o życie naszych współobywateli„.

Gdy władza za bardzo ingeruje w życie obywateli

Sprawa ta jest kolejnym przypomnieniem o niebezpieczeństwach związanych z nadmierną ingerencją rządu w życie obywateli. Kiedy rządy wprowadzają surowe ograniczenia dotyczące swobód obywatelskich, ryzykują podważeniem podstawowych zasad rządów prawa.

Sytuacja w Polsce

Decyzja słoweńskiego rządu o zwrocie grzywien nałożonych w związku z ograniczeniami COVID-19 może być sygnałem dla Polski. W naszym kraju również wprowadzono szereg restrykcji, które w wielu przypadkach naruszały podstawowe prawa obywatelskie.

Przykładem może być zakaz zgromadzeń, który obowiązywał w Polsce przez ponad rok. Zakaz ten doprowadził do ograniczenia wolności słowa i zgromadzeń, a także do łamania prawa do pokojowego wyrażania opinii.

Innym przykładem są ograniczenia dotyczące swobody poruszania się. W Polsce obowiązywał zakaz podróżowania poza miejsce zamieszkania, który utrudniał obywatelom wykonywanie codziennych obowiązków.

Oczywiście, w czasie pandemii konieczne było wprowadzenie pewnych ograniczeń w celu ochrony zdrowia publicznego. Jednak ważne jest, aby te ograniczenia były proporcjonalne i nie naruszały podstawowych praw obywatelskich.

Komentarz:

Mam nadzieję, że polska władza również podejmie kroki w kierunku naprawienia szkód wyrządzonych przez ograniczenia COVID-19. Może to oznaczać zwrot grzywien, uchylenie niekonstytucyjnych przepisów lub inne działania, które przywrócą obywatelom ich prawa.

Źródło: BBC

Wspieraj "W Oparach Absurdu"!

Jeśli cenisz niezależność, głębię i odwagę w dziennikarstwie, rozważ postawienie nam kawy na BuyCoffee.to. Każde wsparcie pomaga nam kontynuować naszą misję odkrywania i dzielenia się z Wami prawdziwymi historiami. Dołącz do naszej społeczności pasjonatów i bądź częścią zmiany! ☕