W wyniku analizy przeprowadzonej przez POLITICO wynika, że ponad 200 milionów nieużywanych dawek szczepionek przeciwko COVID-19 zostało zniszczonych przez kraje Unii Europejskiej. To absurdalna ilość, która kosztowała podatników miliardy euro.
Według analizy, średnio kraje UE odrzucają 0,7 dawki na każdego mieszkańca. Na szczycie listy jest Estonia, która pozbyła się ponad jednej dawki na mieszkańca, tuż za nią plasują się Niemcy, które w sumie wyrzuciły najwięcej dawek.
Jeśli ten średni współczynnik utylizacji zostanie przedstawiony dla reszty UE, oznaczałoby to zniszczenie ponad 312 milionów szczepionek.
Dane dotyczące ilości utylizowanych szczepionek są trudne do uzyskania, a wiele rządów, w tym Francja, niechętnie ujawnia takie informacje.
Politico szacuje wartość 215 milionów zniszczonych szczepionek na ponad 4 miliardy euro, opierając się na cenach szczepionek podawanych przez media.
Wiele z tych szczepionek zostało zakupionych w apogeum pandemii w 2021 roku, gdy UE, USA i Wielka Brytania konkurowały o ograniczoną liczbę dawek.
Łatwo zapomnieć, jak niepewne były czasy w 2021 roku, a umowa UE była chwalona w tamtym czasie. Jednak zarówno rozmiar, jak i czas umowy okazały się problematyczne. Kraje były zobowiązane do zakupu dawek nawet wtedy, gdy pandemia ustępowała, a próby przekazania nadmiaru dawek krajom trzecim zostały pokrzyżowane przez spadek popytu i problemy logistyczne.
Skutki nie są tylko finansowe. Pytania dotyczące tego, w jaki sposób negocjowano duży kontrakt z Pfizerem, dręczą przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen, od czasu, gdy New York Times poinformował, że szefowa UE wymieniała wiadomości z CEO Pfizera przed podpisaniem umowy.
Umowa została już renegocjowana przez Komisję Europejską pod presją krajów UE cierpiących na nadmiar szczepionek. Zarówno Polska, jak i Węgry przestały akceptować szczepionki i są pozwane przez Pfizer za brak zapłaty. W Rumunii prokuratorzy chcą uchylenia immunitetu dla byłego premiera i dwóch byłych ministrów zdrowia, twierdząc, że nadmierne zakupy szczepionek spowodowały ponad 1 miliard euro szkód dla państwa.
Tymczasem dawki będą nadal napływać, ponieważ poprawiona umowa z Pfizer zobowiązuje kraje europejskie do zakupu szczepionek do co najmniej 2027 roku.
Marnotrawstwo pieniędzy w związku z szczepieniami przeciwko COVID-19 to absurdalna sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Powinna zostać zbadana przez odpowiednie organy. Należy wyciągnąć wnioski, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.