Polski rynek małych przedsiębiorstw stoi przed paradoksem wzrostu liczby nowo zarejestrowanych działalności gospodarczych oraz alarmująco wysokiej liczby tych, które decydują się na zawieszenie swojej aktywności. W ciągu pierwszych kilkunastu tygodni 2024 roku, pomimo rejestracji 58 tysięcy jednoosobowych firm, aż 46,7 tysiąca z nich zniknęło z rynku. Eksperci alarmują, że tendencja ta może prowadzić do zatrważającej liczby zawieszonych działalności, osiągając do końca roku poziom 220 tysięcy.
Sytuacja małych firm w Polsce
Analitycy Dun & Bradstreet Poland wskazują na znaczący spadek tempa wzrostu liczby jednoosobowych działalności gospodarczych w 2024 roku w porównaniu do poprzedniego roku. Warto zauważyć, że w 2023 roku najwięcej trudności napotkały małe firmy z sektora handlu detalicznego, transportowego oraz usług finansowych. Wśród głównych przyczyn tego stanu rzeczy wskazuje się na rosnącą presję płacową i kosztową, co sprawia, że przedsiębiorstwa mają problem z utrzymaniem konkurencyjności przy jednoczesnym odzwierciedleniu wzrostu kosztów w cenach oferowanych usług i produktów.
Przyczyny kryzysu
Wzrost składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne jest jednym z najczęściej wymienianych problemów, z którymi muszą się mierzyć małe przedsiębiorstwa. Od stycznia 2024 roku składka na duży ZUS wzrosła o 182 zł, osiągając ponad 1600 zł. Dodatkowo, niekorzystna koniunktura gospodarcza szczególnie dotyka branżę gastronomiczną i usługową, co stanowi kolejny cios dla małych firm próbujących przetrwać na rynku.
Perspektywy na przyszłość
Choć sytuacja wydaje się być niepokojąca, niektórzy eksperci, jak Marcin Wojewódka z Pracodawców RP, sugerują ostrożne podejście do tych danych, podkreślając, że ostateczny obraz sytuacji gospodarczej można ocenić obserwując długoterminowe tendencje na rynku. Warto zauważyć, że pomimo trudności, w Polsce wciąż jest miejsce na rozwój przedsiębiorczości, o czym świadczy duża liczba nowo zarejestrowanych firm.
Komentarz końcowy
Zjawisko masowego zawieszania działalności gospodarczych przez polskie małe firmy wymaga głębokiej analizy oraz odpowiedzi ze strony zarówno samych przedsiębiorców, jak i twórców polityki gospodarczej. Konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na łagodzenie negatywnych skutków rosnących kosztów prowadzenia biznesu oraz poprawę warunków funkcjonowania małych przedsiębiorstw na rynku. Odpowiedzialność za przyszłość polskiej gospodarki leży w rękach wszystkich jej uczestników.
Źródło: biznes.interia.pl