W kontekście trwającej wojny na Ukrainie i wynikających z niej konsekwencji, Polska kontynuuje swoje wsparcie dla uchodźców z tego kraju. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zapowiedziało, że świadczenie socjalne, znane jako „800 plus”, będzie nadal dostępne dla obywateli Ukrainy, którzy uzyskali w Polsce legalny pobyt. Świadczenie to przysługuje tym, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku, w związku z działaniami wojennymi.
Zmiana wynika z prac nad nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, które prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). W związku z decyzją Rady UE o przedłużeniu tymczasowej ochrony dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 roku, projekt nowelizacji zakłada wydłużenie legalności pobytu uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 roku.
W grudniu 2023 roku, świadczenie 500 plus, które od 1 stycznia 2024 roku wzrosło do 800 plus, otrzymywało 209,7 tys. dzieci ukraińskich.
Polskie zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy jest godne uznania, jednak wydłużenie programu „800 plus” rzuca światło na potrzebę długoterminowego planowania i oceny skutków takich działań. Wsparcie socjalne jest kluczowe, lecz równie ważne jest zabezpieczenie stabilności finansowej Polski oraz dbałość o zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy. W kontekście rosnących wyzwań, takich jak inflacja czy obciążenie systemu opieki społecznej, niezbędna jest roztropność i odpowiedzialne zarządzanie publicznymi środkami. Wsparcie uchodźców musi iść w parze z zapewnieniem dobrostanu obywateli Polski, co wymaga ciągłej oceny i dostosowywania polityki socjalnej do zmieniającej się sytuacji.
Źródło: infor.pl